PMDD

Vznik hnojiva a princip jeho fungování

Při pokusech provedených v 90. letech dvěma Kanaďany, p. Searsem a Conlinem, v rostlinných nádržích s průměrnou rybí osádkou bylo zjištěno, že růst zelených i červených řas a sinic je potlačen v nádržích, kde je fosfor limitujícím prvkem růstu rostlin a ostatních prvků je dostatek tzn. zejména K, N, mikroživiny a také světlo a CO2. Dobře prosperující vyšší rostliny potom přispívají k užitečným biologickým procesům v akváriu a nejen že pak lépe vypadají, ještě tím přispívají k omezení růstu řas.

V základní formuly je stanoven poměr jednotlivých složek, ale tento poměr je nutno brát s rezervou, protože pro každé akvárium by se měl poměr složek přizpůsobit a i autoři k tomu nabádají. Nicméně, pokud se Vám jejich složení osvědčilo nebo s PMDD teprve začínáte použijte orginální složení.

Jaké je složení PMDD?

PMDD obsahuje základní stavební prvky rostlin K, N, Mg a směs mikroprvků (Fe, Mn, B, Zn, Mo, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA), ve které jsou mikroprvky pro rostliny mnohem dostupnější a nemusí na jejich zpracování vynakládat tolik energie.

Základní složení pro rostlinná akvária:

 • 33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
 • 14g K2SO4 – síran draselný
 • 6g KNO3 – dusičnan draselný
 • 9,6g plantex CSM+B – směs mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA),Mo, B
  • pro pH větší jak 7,0 doporučujeme PMDD Plus, které obsahuje stabilnější mikroprvky

Základní složení pro běžná společenská akvária s rostlinami (bez KNO3):

 • 33g MgSO4·7H2O – síran hořečnatý heptahydrát
 • 20g K2SO4 – síran draselný
 • 9,6g plantex CSM+B – směs mikroprvků (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátové vazbě (EDTA),Mo, B
  • pro pH větší jak 7,0 doporučujeme PMDD Plus, které obsahuje stabilnější mikroprvky

Jaké složení PMDD použít?

PMDD v naší nabídce se od sebe liší obsahem dusičnanů, typem mikroprvků a obsahem makroprvků. Připravili jsme pro Vás přehlednou tabulku, kde jednoduše naleznete ten správný typ hnojiva PMDD.
 

pH Běžné akvárium Rostlinné akvárium
Sypké hnojivo Tekuté hnojivo Nanoakvária Sypké hnojivo Tekuté hnojivo Nanoakvária
5,00-6,2 PMDD bez KNO3 PMDD Komplex PMDD NANO PMDD PMDD Komplex PMDD NANO
PMDD Profi PMDD Profi
5,00-9,0 PMDD Plus bez KNO3 PMDD Komplex Plus PMDD NANO Plus PMDD Plus PMDD Komplex Plus PMDD NANO Plus
PMDD Profi Plus PMDD Profi Plus

Jaké jsou výhody PMDD proti jiným hnojivům?

Složení

víte přesně co do akvária dáváte, můžete vynechat nebo ubrat toho, čeho máte dostatek a nezpůsobovat tak hromadění některých prvků, které může být ve větší míře toxické pro ryby i rostliny, velký nadbytek některých prvků může blokovat příjem jiných, a tím v důsledku zhoršit růst rostlin a podpořit řasy.

Cena

jedno balení vystačí při maximální denní dávce na 3 měsíce denního hnojení 100 litrové nádrže, při menší dávce pak ještě mnohem déle

Prášková forma

zaručuje „čerstvost“ hnojiva při namíchání a tím maximální využitelnost rostlinami – každé hnojivo rozpuštěné ve vodě časem ztrácí na své účinnosti (mikroprvky se uvolní z chelátové vazby, zreagují spolu s dalšími látkami v hnojivu a vytvoří sloučeniny, které jsou pro rostliny hůře využitelné, což je jedna z největších nevýhod bežných kapalných hnojiv)

Jak zjistím, že PMDD funguje?

Rychlejším a zdravějším růstem rostlin. Změna je znatelná většinou po 14 dnech hnojení. Poklesem dusičnanů a fosforu. (případně zpomalením růstu jejich koncetrací). V ideálním případě uvidíte sloupce bublinek kysliku stoupat od jednotlivých rostlin. Hlavně ve vodách s pH nad 7 se velmi pozitivně projeví i železo v chelátové podobě, které normálně v alkalických vodách není, a rostliny dostanou výraznější zelenou barvu.

Při hledání projevů PMDD, vždy hodnoťte jen nové listy. Staré už nezachráníte. Nečekejte ani, že Vám vyrází listy na místech, kde dříve opadaly. Ani řasa neustoupí do týdne. Záleží na druhu a množství řasy, ale počítejte s týdny.

Pokud se Vám stane, že rostlinky bublají jen chvilku po rozvícení osvětlení, změřte si Ph hned ráno před rozvícením a večer. Pokud zjistíte, že je večer pH vždy vyšší bude Vám pravděpodobně v akváriu chybět CO2. U většího nedostatku rostlinky bublat nemusí vůbec.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat: kontakt